Шановні батьки! Перш ніж познайомити Вас із добіркою абеток, які є в нашій бібліотеці, я пропоную трохи заглибитися в історію самого слова "абетка".

ЩО ОЗНАЧАЄ СЛОВО АБЕТКА?

Слово походить від назви перших українських літер А, Б.

Воно вживається у кількох значеннях:

*** це сукупність літер, розташованих у певному усталеному в даній мові порядку, що означають її звуковий лад на письмі;

синоніми: алфавіт (від назви перших літер грецького алфавіту - а (альфа), b (бета або віта); азбука (від назви перших старослов’янських літер "аз" та "буки";

*** це початковий посібник для вивченна грамоти;

*** це система умовних знаків, тобто у музиці - нотна абетка, у телеграфному зв’язку - телеграфна абетка і т. д.;

*** і, нарешті, у переносному значенні абетка - це основні, найпростіші елементи будь-якої науки, справи.

СТАНОВЛЕННЯ І ПОШИРЕННЯ

Перші абетки виникли наприкінці ІІ тисячоліття до н.е.. Найдавнішою абеткою вважають фінікійську, від неї походить більшість сучасних літерно-звукових абеток, зокрема давньоєврейська, арамейська, грецька, з якої пізніше розвинулися етруська та латинська. Остання набула значного поширення завдяки посиленню впливу католицької церкви.

Згодом вона стала основою абетки західноєвропейських мов. З грецької абетки виникли готська, грузинська, вірменська та глаголиця і кирилиця. Кирилицею користувалися болгари, серби, румуни (до ХІХ ст.), а також давні українці, білоруси та росіяни. Кожний із слов’янських народів вніс певні зміни до кирилиці, зумовлені фонетичними (звуковими) особливостями відповідної мови.

Від кирилиці - до сучасної української абетки

В українських землях кирилиця утвердилася з прийняттям християнства. Сучасного вигляду українська абетка набула поступово. Її склад у різні часи на різних українських землях залежав від уживання того чи іншого правопису: максимовичівки, кулішівки, драгоманівки, желехівки, "ярижки", панькевичівки.

Проблемами української абетки, окрім діячів, прізвища яких дали назву правописним системам, займалися О. Павловський, Г. Квітка-Основ’яненко, А. Метлинський, Я Головацький, К. Шейковський, М. Гатцук, І. Фпанко, Б. Грінченко, Г. Голоскевич, А. Бурячок.

Сучасна українська абетка нараховує 33 літери, які позначають на письмі 38 фонем. Однак у 1933-1990 роках в абетці було 32 літери, оскільки з неї вилучили літеру " ґ ".

М. Железняк

Дитині надзвичайно подобається робити маленькі, але такі важливі відкриття. Крок за кроком Ваш малюк дізнається усе більше й більше. Щоб навчатися новому було цікаво, наша бібліотека пропонує добірку різноманітних абеток.

НЕЗВИЧАЙНІ

/Files/images/bukvi/Абеткии.png

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (25).jpg Хорошковська О.Н. У світі чарівних букв: буквар/ худож.: В.Г. Мельниченко, О.П. Харченко, О.В. Колісник, О.В. Василевська. - К.: Освіта, 1997. - 143 с.: іл.

За допомогою цієї книжки Ви навчите дитину українських літер. Знайдете народні казки, дитячі пісні, вірші та оповідання, які навчають правильно розмовляти рідною мовою. У післябукварній частині подано елементарні правила техніки читання. А ще тут багато цікавих завдань (ребусів, кросвордів, шарад, розсипаних слів тощо), спрямованих на розвиток кмітливості, активації розумової діяльності.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (19).jpg Абетка: книжка-картонка/ вірші Оксани Корольової; худож. Н. Бендус-Петровська. - Х.: Веста, 2006. - 12 с.: іл. - (Перші кроки)

Добрі вірші, яскраві ілюстрації, оригінальний формат абетки обов’язково захоплять Вашого малюка. А як цікаво гортати таку незвичайну книжку!

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (26).jpg/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (27).jpg Олесь О. Абетка: книжечка в книжці. - 16 с.: - В кн.: Наша мова солов’їна: вірші/ упор. М. Слабошпицький; худож. О. Кошель. - К.: Веселка, 1990. - 24 с.: іл.

У цій книжечці юні читачі познайомляться з цікавими птахами та тваринами, а також прочитають віршики, які для них написав український поет Олександр Олесь.
/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (22).jpg Паладій, Ярослав. Абетка з історії України / Я. Паладій, текст Л. Полтави, ред. проф. В. Лев ; Наукове товариство ім. Шевченка. - К. : Пам'ятки України, 1993. - 64 с. - (Українська літературна бібліотека ; т. 10) (Бібліотека журналу "Пам'ятки України ; кн. 15). Друкується за виданням "Абетка з історії України (Нью-Йорк, 1973)

Цю абетку створили далеко від Батьківщини два видатні митці — художник Ярослав Паладій і поет Леонід Полтава. І в рядках лаконічних щирих віршів, і в чітких живих лініях ілюстрацій відчувається зболена туга за рідним краєм, вірна залюбленість у свій народ, його тисячолітню історію.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (23).jpg Епік Г.Д. "Роменова абетка" з Соловків : для мол. та серед. шк. віку / Г. Д. Епік ; упоряд. та передмов. С. А. Гальченко. - К. : Веселка, 1993. - 28 с.: іл.

Основу цієї незвичайної книжки склала абетка, яку в соловецьких таборах придумав і намалював для свого маленького сина відомий український письменник Григорій Епік, безвинно розстріляний у 1937 році. Розповідь про трагічну долю родини письменника, рядки його листів постають вражаючим уроком добра і зла, вірності й любові.

/Files/images/knigi/abetki/охоронниця слова.jpg /Files/images/knigi/abetki/ал.png /Files/images/knigi/abetki/алфа.png /Files/images/knigi/abetki/алф.png Майданович Т.В. Охоронниця Слова: казки і казкові історії/ іл. І.Е. Гереги. - К.: Криниця, 2013. - 280 с.: іл.

Казкові твори, що розміщені в цій книжці, доповнює повість "Казкова азбука", в якій читачі мандрують казковими стежками української мови.
/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (21).jpg Бойченко Т. Абетка здоров'я / худож. В.Г. Ширяєев- К. : Освіта, 1997. - 71 с.: іл.

Книга не лише вчить українського алфавіту, а й закликає у віршованій формі привчати дитину змалечку до дотримання норм гігієни, акуратності, дорового способу життя. Яскраві ілюстрації на кожній сторінці.
/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (20).jpg Коврига Л.П. Кицина абетка: вірші, загадки. - Х.: Белкар-книга, 2013. - 48 с.: іл. - (Веселка)

У цій книжечці розповідається про те, як улюблениця всіх дітей - маленька Киця разом зі своєю мамою вивчає алфавіт. Звідси і назва книжки. Цікаві та пізнавальні вірші, а також чудові малюнки допоможуть малятам завчити літери, дотепні загадки-добавлянки розраховані на те, щоб діти легко та залюбки повторили всі букви.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (24).jpg Пухнаста абетка/ вірші О.О. Шуваєва; іл. О.Ф. Звольська. - Х.: SEPTIMA, 2005. - 14 с.: іл.

Ця книжка для найменших зацікавить малюків не тільки красивими і яскравими ілюстраціями, але й веселими віршами, які допоможуть вивчити нову букву і слова, в яких вона зустрічається. А карапузи, які ще не цікавляться буквами, будуть із задоволенням вивчати тварин і шукати на зображенні знайомі предмети.

/Files/images/knigi/abetki/Рисунок (18).jpg Пухнаста абетка: книжка-картонка/ вірші М. Морозенко; іл. О.В. Коваля. - К.: ВД “Книжкова хата”. - 34 с.: іл.

Абетка у віршах допоможе Вашому малюкові не тільки познайомитися з літерами, але й зробити перші кроки в читанні. А допоможуть йому в цьому веселі вірші Марії Морозенко й прегарні ілюстрації О.В. Коваля. На кожній картинці маля побачить тваринку, назва якої починається з певної літери.

Якщо Ваша дитина вже опанувала букви і читає по складах, підтримайте її цікавість до читання, у цьому Вам допоможуть такі книжки:

/Files/images/knigi/dtyam/По складах.jpg Перша книжка для читання: навчаємось читати по складах/ худ. В. Кастальський, В. Коркін. - К.: Махаон-Україна, 2006. - 79 с.: іл. - (Розумні книжки)

Тексти в цій книзі дібрано так, щоб малюк зміг не лише закріпити здобуті знання і вміння, а й навчитися розуміти прочитане. У збірнику поміщено найкращі казки світу. Зворушливі й смішні оповідання розкажуть маленькому читачеві про взаємодопомогу і дружбу, стануть першими уроками добра.

/Files/images/knigi/dtyam/по скла.jpg
Гноінська О.В. Чарівні слова/ іл. М.Ф. Коршунова. - Х.: Ранок, 2008. - 10 с.: іл. - (Читаємо по складах)

За допомогою цієї книги ваша дитина швидко навчиться читати, зросте розумною і доброю. Головна перевага у тому, що в серії використана сучасна методика навчання читання. Великі літери, цікавий текст, що розбитий на склади, творчі завдання зроблять процес навчання легким та захопливим.

/Files/images/knigi/dtyam/по склад.jpeg Марійка та ведмідь: казка/ худ. Г. Потьомкіна. - Донецьк: Веско, 2010. - 10 с.: іл. - ( Читаємо по складах)

Відома народна казка з яскравими ілюстраціями, яка обов’язково сподобається Вашому малюку.
/Files/images/knigi/abetki/мишача рада.jpeg Мишача рада: українські народні казки.- Х.: Белкар-книга, 2012. - 48 с.: іл. - (Промінець)

Ця збірка казок — для наймолодших читачів, які роблять перші кроки в читанні. Книга призначена для відпрацювання в дітей навичок техніки читання текстів по складах. Збірка включає 22 короткі казки, кожну з яких дитина в змозі не втомлюючись самостійно прочитати. До книжки ввійшли відомі українські народні казки.Читаючи їх, малята навчаться відрізняти добро від зла, здійснювати гарні вчинки, бути добрими, справедливими, захищати менших, поважати старших.
Кiлькiсть переглядiв: 2137

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.