ЧИТАННЯ У ЦИФРАХ

СУМНА СТАТИСТИКА

/Files/images/anmashki/з графіком.gif

2023

ЩОДНЯ ЧИТАЮТЬ ЛИШЕ 8% УКРАЇНЦІВ

В Україні 27%в людей читають більше ніж раз на тиждень. Водночас щоденних читачів в Україні тільки 8%.

Про це розповіла директорка Українського інституту книги Олександра Коваль під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. "Культура. Медіа. Туризм", повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Можна побачити, як разюче відрізняється ситуація з читанням в Україні і в кількох європейських країнах. Скільки людей читає регулярно, тобто більше ніж раз на тиждень, чи мінімум раз на тиждень. І якщо в Італії цей показник 56%, в сусідній з нами Польщі 36%, то в Україні таких читачів, які читають книжку більш ніж раз на тиждень, лише 27% ", - сказала Коваль.

Вона зазначила, що цей відсоток читачів в Україні постійно падає. За її словами, щоденних читачів в Україні тільки 8%.

Коваль додала, що в період локдауну за 2020 рік продажі паперових книжок не зросли.

"Трохи зросли продажі електронних книжок, чи через інтернет-книгарні, а не через стаціонарні книгарні. Але це лише трошечки, і зовсім не відповідає тим трендам і тенденціям, які ми можемо спостерігати в інших країнах світу, де справді є реальне зростання на 7-9 відсотків продажів за результатами року. В Україні ми навпаки маємо падіння на 50%. І це дуже сумно, бо означає, що книжка явно не належить до пріоритетних покупок і до пріоритетів проведення вільного часу", - сказала вона.

Джерело:

https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3205590-sodna-citaut-tilki-8-ukrainciv-institut-knigi.html

.

2021

Інтерес до книги і читання в Україні дійсно останніми роками суттєво зменшується. Читати перестало бути престижним, тоді як ще донедавна вважалося нормою і навіть модним трендом. Натомість зараз маємо сумну статистику: 27% українців читають мінімум раз на тиждень; в країні реалізується менше 0,5 примірника на душу населення; коефіцієнт оновлення бібліотечних фондів— ​0,6%. Повне оновлення фондів займе 150 років. Такі тенденції показові лише в нас, адже в інших країнах виглядає все по-іншому: мінімум раз на тиждень читає в Італії 56% населення, в Німеччині— ​50%; в Туреччині реалізується на душу населення 5 примірників книг, в Іспанії— ​3,4. Чому ж нам стали непотрібні книги і читання перетворилося в анахронічний рудимент? Пояснювати проблему лише здорожчанням паперових видань було б неправильно. Статистика демонструє,що загальне зубожіння впливає, але не є вирішальним фактором. Тут інше— ​це перестало бути внутрішньою потребою більшості українців. Що в цій ситуації може зробити держава? Багато. Треба комплексно відновити моду на читання. Навіщо? Щоб сформувати нове покоління освічених українців. Адже критичне, інноваційне мислення, креативність, ініціативність уже в дефіциті і надалі будуть затребуваними у суспільному житті. І кроки, які напрацьовані у нашому парламентському комітеті спільно з Українським Інститутом книги, фаховими спільнотами (книговидавцями, бібліотекарями)— ​це лише перші ластівки. Щоб ефективною була ця робота, необхідні чималі кошти на підтримку українського книговидання (більше якісних і українською мовою за невисокими цінами), більше коштів на оновлення бібліотечних фондів, загалом на гуманітарну сферу потрібне краще фінансування. Це реально необхідно було робити ще вчора…

Джерело:

https://www.volyn.com.ua/news/200860-ukraintsi-perestaly-chytaty-i-my-namahaiemosia-vypravyty-tsiu-sytuatsiiu

.

2019

57% українців не прочитали жодної книги

57 % українців не прочитали жодної книги у 2019 році, а жінки читають частіше, ніж чоловіки.

Найбільше книжок минулого року прочитали пенсіонери і молодь до 29 років. Такі результати опитуваннякомпанії Research & Branding Group, –пишеУкраїнська літературна газета.

43 % українців більш-менш регулярно читають книги. При цьому схильність до читання залежить від статі, віку і освіти.

Середньостатистичний читач України прочитав за рік приблизно 9 книг у 2019 році. Для порівняння, у 2017 році аналогічний показник був приблизно 7 книг.

Найбільше книг прочитала молодь і люди пенсійного віку:

  • 30-39 років прочитали 7 книг;
  • 40-49 років прочитали 7,9 книг;
  • 50-59 років прочитали 9 книг;
  • 18-29 років прочитали 9,8 книг;
  • 60+ років прочитали 10,7 книг.

Серед тих, хто читає – 47 % жінок і 38 % чоловіків. Серед людей, які мають вищу освіту, читають 56 % проти 30 % із середньою і неповною середньою освітою.

Більшість опитаних читає книги декілька разів на місяць (31 %) і декілька разів на тиждень (24 %). Троє із чотирьох читачів (72 %) читають книги із частотою від практично кожного дня до кілька разів на місяць.

Джерело:

https://pershyj.com/p-57-ukrayintsiv-ne-prochitali-zhodnoyi-knigi-u-2019-rotsi-40825

.

2018

Скільки українців не прочитало жодної книги за весь рік: невтішні дані

Згідно з даними всеукраїнського дослідження "Ukrainian Reading Publishing Data 2018", 62% українців прочитали бодай одну книгу за 2018 рік. Однак існує і сумна статистика – 36% українців не прочитало жодної книги. Причиною назвали відсутність мотивації.

Нове дослідження було організоване культурно-видавничим проектом "Читомо" спільно з цифровим видавництвом GUTENBERGZ, а також з Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

Скільки українців читають книги

Нові дані свідчать, що лише 8% респондентів читають друковані книжки щодня, кілька разів на тиждень – 16%, кілька разів на місяць – 19%, декілька разів на рік –22%. Також було з’ясовано, що 62% українців прочитали за цей рік хоча б одну книгу віком від 15 до 59 років. Однак знайшлись і ті, хто не мав у своїх руках жодної друкованої книжки, опублікованої українськими видавництвами, – таких дослідники нарахували 56% опитаних. Щодо тих, хто взагалі не читає книги – число становить 36% українців.

Читання у вільний час

Щодо видів дозвілля респондентів, то читання займає п'яту позицію у рейтингу. На першому місці став перегляд телевізійних програм, якому українці віддають найбільшу перевагу. Друге місце стосується прочитання новин в ЗМІ (в тому числі й інтернет-ЗМІ), третє – час у соціальних мережах. Четверте місце зайняло прослуховування радіо. За результатами дослідження, головна причина, через яку українці не читають книжки – це відсутність мотивації.

Мова прочитання

Додатково було виявлено, що для 45% респондентів сьогодні не принципово, якою мовою видана книжка. 24% респондентів читають українською, і 28% – російською.

Електронні книги

Порівнюючи з минулими роками, опитування показали, що респонденти тепер частіше користуються для читання книг електронними носіями. Щодня електронними та аудіокнигами користуються 4% опитаних, кілька разів на тиждень – 11%, кілька разів на місяць –10%, декілька разів на рік − 10%, а ніколи не читають і не слухають на цифрових носіях 65% опитаних.

Джерело: https://www.chytomo.com/

.

2017

43% українців за останній рік прочитали хоча б одну книжку. 51% взагалі не прочитали жодної, ще 6% не змогли точно відповісти. Такі результати опитування, проведеного у жовтні-листопаді 2017 року, оприлюднила компанія Research & Branding Group.

Дослідження показало, що читання українців частково пов’язане з такими демографічними показниками, як стать, освіта, тип населеного пункту та регіон проживання.

Так протягом останнього року схильність до читання книжок частіше проявляли жінки, ніж чоловіки (48% проти 38%). Найчастіше читачі книжок зустрічаються серед осіб, які мають вищу освіту, найрідше— серед осіб із середньою освітою (57% проти 31%). Найбільше читачів серед мешканців обласних центрів (53%), найменше— у сільській місцевості (37%). Найвищий рівень читання книжок демонструють жителі Сходу і Центру України (49% і 46%), найнижчий—у південних областях (34%).

Якщо говорити про тих, хто читає книжки (43%), то за минулий рік кожен з них прочитав в середньому близько 7 книжок. Проте дехто прочитав не більше однієї книжки,а дехто—кілька десятків.

Дослідження проводилося з 27 жовтня по 9 листопада 2017 року, участь взяли 1802 респонденти, віком від 18 років. Опитування здійснювалося у формі особистого формалізованого інтерв’ю—face-to-face. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,4%.

Джерело: http://www.chytomo.com/news/

Кiлькiсть переглядiв: 2399

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.