.

/Files/images/bukvi/книги-вишиванки.png

Рівнянка Олена Медведєва дитяча письменниця. Ще журналіст. Проте стала відомою в Україні – й навіть у світі – завдяки іншій своїй творчості. Дуже незвичній. Аналогів їй напевно немає у цілому світі.

Олена мистецьки підходить до створення книги і є засновницею арт-видавництва «Креативна книга». Її доробок настільки значний, що вже потребує спеціального приміщення. А вже щодо дивовижі, то й не розказати.

А почалося все з того, що вона вирішила допомогти сину-дев’ятикласнику оформити казки, які він писав. В результаті з’явилися оригінальні книги з вишитими текстами, з ілюстраціями, виконаними у найрізноманітніших техніках. Аби створити такі артбуки, жінка залучала різних майстрів – різьбярів, тих, хто випалює по дереву, хто робить об’ємні аплікації зі шкіри. Серед них був і чоловік, що займався машинною вишивкою. Ідеї зробити книгу в такій техніці здивувався, пригадує Олена Медведєва, але робота вийшла дуже тонкою.

- Я вже не можу сказати, що це хобі. Це потреба, невід’ємна частина життя, - каже жінка. – Створенню книг щодня я приділяю 4-5 годин. У мене в колекції нема улюблених екземплярів – всі вони особливі.

Є в письменниці-майстрині книга бурштинова, є солом’яна, бісерна, вив’язана спицями та мереживна, різьблена на дереві і випалена на дереві, ще фетрова, гербарна, книга-батик, вербова, шкіряна. Ще книга-будинок і книга-криниця, праска-казка і книга-млин… Але зараз не про них. Мова піде про вишивані фоліанти.

Першим був - «Кобзар».

/Files/images/prikolno/17.JPG

Майже весь 2015 рiк працювали над створенням креативної книги Олена Медведєва (авторка ідеї) та Анна Тимошок (художній редактор). За основу взяли перше видання «Кобзаря» 1840 року. На матеріалі, який в народі називають «диким льоном», майстринi відтворили тексти восьми поетичних творів: «Думи мої», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч». Варто зауважити, що твори вишиті мовою оригіналу. Збережено абсолютно всі авторські знаки.

/Files/images/prikolno/embroidered_ukrainian_Kobzar_1.jpg

Для вишивання тексту був розроблений та запатентований спеціальний авторський шрифт, ідентичний шрифту «Кобзаря» середини XIX століття. Всі твори без скорочень вишили методом стебнівка, який дозволяє вільно читати поезії. На кожній сторінці присутній традиційний український орнамент.

/Files/images/prikolno/embroidered_ukrainian_Kobzar_2.jpg

Тексти «Кобзаря» редактори доповнили вiдповiдними ілюстраціями, якi вишитi хрестиком. Так, відтворено шість малярських творів Тараса Шевченка, які належать до періоду його ранньої творчості. Майстринi говорять, що найважче було працювати саме над ілюстраціями, адже перевести картини у схеми для вишивки, підібрати кольори, які б сповна відображали Шевченкову гаму, не так уже й просто. Редакторки погоджуються, що найцікавіше, але разом з тим найскладніше, було створити портрет молодого Тараса, його «Катерину» і маловідому роботу «Визволення Петра Апостола з темниці», що символізує визволення Шевченка з кріпацтва.

/Files/images/prikolno/embroidered_ukrainian_Kobzar_3.jpg

Книга містить 48 сторінок розміром 36,5 х 26 см. Переплетення і шкіряна внутрішня обробка зроблені за зразком оформлення стародруків. Вишитий «Кобзар» важить 3,3 кг, а зберігають його в спеціальній шкіряній сумці-футлярі. Брати книгу в руки можна тільки в білих рукавичках.

/Files/images/prikolno/embroidered_ukrainian_Kobzar_4.jpg

Вишитий Кобзар дотепер перебуває в Музеї книги та друкарства м. Острог.

/Files/images/prikolno/embroidered_ukrainian_Kobzar_5_.jpg

Читати вишите Шевченкове слово – те саме, що читати історію життя, біль і віру його народу лише найріднішою мовою – українською, до якої можна доторкнутися тепер навіть пальцями.

Рівненська майстриня Олена Медвєдєва вишиває… книги

2016 рік ознаменувався 160 - річчям від дня народження Івана Франка та 100 - річчям із моменту його відходу до вічності. Тому саме цього року пані Олена презентувала свою нову вишиту книгу - збірку Івана Франка “Народна пісня”.

/Files/images/prikolno/17.jpg

- Процес виготовлення книги тривав близько 10 місяців. Мені допомагала моя сім’я, син допомагав склеювати, а з обкладинкою допомогли в друкарні.

/Files/images/prikolno/isH-2i-UA04.jpg

Перше знайомство з вишитою книгою відбулося в Музеї бурштина міста Рівного. Книга вийшла досить велика: 60 сантиметрів заввишки і 40 – завширшки. Вага – 5 кілограм. Складається з 33 сторінок. Зверху обтягнута темно-синьою шкірою.

/Files/images/prikolno/wANtdfRmMkc.jpg

Кожна сторінка відображає орнамент, який був на вишитій сорочці у самого Каменяра. Це червоні і сині кольори, які надзвичайно гарно переплітаються на полотні, а колір полотна пофарбований у блакитно-жовті відтінки. Тут вишито близько 30 творів Івана Яковича, в основному це його патріотична лірика, поезія, яка не друкувалася за радянської доби.

/Files/images/prikolno/apHIB8COFYs.jpg

2018 року у Рівному Олена Медведєва знову презентує новий вишитий фоліант. Цього разу — це збірка віршів Ліни Костенко. Книжка умістила у себе 72 твори відомої поетеси та має назву «Я поцілую мальву у щоку».
Над цим арт-буком авторка працювала більше двох років. Сторінки видання виготовлені зі світло-зеленого полотна, фарбованого власноруч.

/Files/images/prikolno/18.jpg

Книга важить 5 кілограмів і має розміри сторінок 60 на 42 сантиметри.

/Files/images/prikolno/11.jpg

- До речі, до роботи над цим проектом долучилися відомі жінки Рівного, серед яких і мама 19 прийомних дітей, і волонтерка, що стала військовою, і актриса, яка зіграла Марусю Чурай. Під час майстер-класу вони теж вишивали сторінки. Хтось відтворив рядок, хтось – кілька літер. Але вони лишили тут часточку свого тепла, - РОЗПОВІЛА майстриня.

/Files/images/prikolno/12.jpg

Серед робіт майстрині є і вишивані книги іноземною мовою. Одна з них – це псалми. Релігійні тексти - англійською мовою. Олена Медведєва сама створила цю книгу, коли збиралася в Ліван. Це був подарунок. Річ у тім, що в одному з псалмів йшлося про те, що якщо людина в житті триматиметься Бога, то на схилі літ стане схожою на ліванський кедр – матиме таке ж міцне коріння і розлогу крону. Тож тамтешні мешканці , яким презентували таку креативну книгу псалмів, це поцінували.

Ще одну книгу цієї серії жінка вишивала польською. Каже, найскладнішими у виконанні були саме літери.

- Це «Ода молодості» Адама Міцкевича, написана в 1820 році, - пояснює майстриня. – Книга – у шкіряній обкладинці. Сторінки виготовлені з термопласту, пофарбованого в золотистий колір. На форзаці – червоно-чорна вишивка. Вона зроблена на машинці, бо сам матеріал твердий. Все інше – ручна робота. Текст вишитий на полотні і пришитий до сторінок. На одній із них – портрет Адама Міцкевича у техніці шовкографії. Ця книга – також подарунок.

/Files/images/prikolno/16.JPG /Files/images/prikolno/1_2.jpg

З 2018 року в острозькому Музеї книги та книгодрукування можна побачити унікальні вишиті книги Євангелія. Це також роботи відомої рівненської майстрині, журналістки і письменниці Олени Медведєвої.

/Files/images/prikolno/19.jpg

– Коли вперше взяла до рук лляну сторінку і вишила перші слова, неймовірне тепло наповнило моє єство. Очевидно, це відбулося від усвідомлення того, чиї Слова вишиваю. Аби підтримати свою Вітчизну чимось щирим, я творю українську Біблію, вишиваю рідною мовою,– розповідає майстриня.

/Files/images/prikolno/16.jpg

Ще далекого 30 вересня 2014 року пані Олена розпочала вишивання тексту червоними та чорними нитками (хрестиком та стебнівкою) з Євангелія від Івана. Обкладинка незвичайних книг виготовлена зі шкіри чорного кольору з червоно-чорним орнаментом. Кожна із чотирьох вишитих Євангелій має вагу біля 9 кг, а дубенські майстри виготовили для книг різьблені скриньки-кіоти.

/Files/images/prikolno/3.3.jpg

- Зараз в Україні війна. Аби підтримати свою вітчизну чимось щирим, я творю українську Біблію, вишиваю рідною мовою. Пройдуть ці несвітлі часи, ми святкуватимемо перемогу. І дасть Бог, мої і ваші діти, наші онуки і правнуки, братимуть до рук вишиті книги Старого і Нового Заповітів, і читатимуть про любов Бога до Його християнського народу, – коментує роботу Олена Медведєва.

Нині волинська невістка Олена Медведєва (її чоловік із Рожищ) ініціює створення «Музею креативної книги», що буде унікальним осередком літературної, мистецької та етнографічної популяризації Рівненщини й туристичним об’єктом.

.

Джерела: https://rvnews.rv.ua/, http://rivne1.tv/, https://ostrog.rayon.in.ua/та ін.

Кiлькiсть переглядiв: 1566

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.