НІНА ГОРИК

/Files/images/portreti/volinsk/260px-Ніна_Горик.jpg

Народилася в селi Забужжя Любомльського району 7 вересня 1957 року. У рiдному селi пiшла до школи. Разом зi знаннями за шкiльною програмою багато брала для себе iз перiодичних видань, забороненої тодi лiтератури, зокрема, ще в дитячi роки ознайомилась з новелами Василя Симоненка. У шкiльнi роки почала писати вiршi, була членом лiтературної студiї <Хвилi Свiтязя>, якою керував Олександр Хоменчук, спробувала свої сили в журналiстицi, пишучи першi кореспонденцiї в мiсцеву пресу. У 1974 роцi закiнчила Забузьку десятирiчку i вступила на фiлологiчний факультет Луцького державного педагогiчного iнституту iменi Лесi Українки. По закiнченню розпочала трудову дiяльнiсть у школi селища Головно Любомльського району. Дружнiй i доброзичливий шкiльний колектив став другим учительським iнститутом, який навчив ставитись до працi не як до ремесла, а як до способу життя. Саме тут розкрився її вчительський талант. Нiна Горик вiдчула велике бажання служити слову, робити все для того, щоб дiти полюбили свою рiдну українську мову, щоб викладання велося якiсно, цiкаво, незабутньо.

Пiсля заміжжя Нiна Горик переїздить до Ковеля, де працює в середнiх школах № 7, № 11, викладає українську мову та лiтературу в Ковельському машинобудiвному технiкумi. Не просто адаптується до мiської школи, не завжди вистачає тепла i дружнього слова пiдтримки вiд колег, але на першому мiсцi для Нiни Петрiвни завжди були учнi - саме для них вiддавала розум i душу, творчий потенцiал i лiтературний талант. Бiльше десяти рокiв пропрацювала Нiна Петрiвна у загальноосвiтнiй школi № 1 м. Ковеля, саме тут вiдбулась як вчитель-методист. У 1997 роцi розпочинає спiвпрацю з фаховим журналом <Дивослово>, де були видрукуванi першi її публiкацiї, а протягом 1997-1999 рокiв - <Тематичнi розробки урокiв з української лiтератури для 10 класу>, в основу яких лягли особиста методика та особистi пiдходи до викладання української лiтератури в загальноосвiтнiй школi. В 2002 роцi цей посiбник вийшов окремою книгою у видавництвi <Освiта>. Нiна Петрiвна Горик працює у складi Всеукраїнського банку експертiв посiбникiв та пiдручникiв. У 1998 роцi бере участь у Всеукраїнському конкурсi <Вчитель року>, де виходить на третiй, фiнальний етап конкурсу, що вiдбувся у Миколаєвi, i стає лауреатом фахових змагань.

Будучи практикуючим вчителем-предметником, Нiна Горик не пориває з творчiстю. З 1980 року вона була активним членом лiтературної студiї <Лесин кадуб>, де тiсно спiвпрацювала з Петром Махом, Михайлом Проньком, Василем Геєм, якi були суворими рецензентами i одночасно добрими друзями i наставниками, вiрили в її талант, в її сили. В рiзнi роки друком виходять її поетичнi збiрки <Волинь моя, воле>, (у збiрцi <Айстри>, 1990), <Територiя слова> (1993), <Повернення Мавки> (2004). Знає Нiну Петрiвну i наймолодший читач, у 1997 роцi видається книга вiршiв для дiтей <Погожою дниною над Україною>.

У 80-их роках ХХ столiття на хвилi нацiонального пiднесення Нiна Горик бере активну участь у вiдродженнi товариства <Просвiта> у Ковелi, керує лiтературною студiєю при газетi <Вiстi Ковельщини>, працює головою Ковельського осередку Мiжнародної органiзацiї <Жiноча Громада>. Своєю самовiдданою працею утверджує державнiсть української мови.

Нiна Горик - лауреат обласної освiтянської премiї iменi Лесi Українки. Указом Президента України Вiктора Ющенка вiд 20 сiчня 2006 року отримує звання <Заслужений вчитель України>. Сьогоднi Нiна Петрiвна поєднує вчительську працю з керiвництвом Волинською органiзацiєю Нацiональної Спiлки письменникiв України, яку очолила на початку 2006 року.

Тетяна ДУДАР

Джерело: Календар знаменних і памʼятних дат Волині на 2007 рік/ ред.- упоряд. Є. І. Ковальчук, Е. С. Ксендзук. – Луцьк: ПВД «Твердиня», 2006. - С.109-112


Поетеса Ніна Петрівна Горик народилася 7 вересня 1957 року в мальовничому селі Забужжя Любомльського району Волинської області.

Мріяла стати журналістом, однак після закінчення сільської школи в 1974 році поступила на філологічний факультет Луцького державного педінституту ім.. Лесі Українки. Навчалась охоче, любила працювати в читальних залах бібліотек та профільних кабінетах вузу. Редагувала газету філфаку, відвідувала літстудію, організовану самими студентами. В ці роки й прийшло до неї поетичне слово. Писала багато. Саме в студентські роки відбулись перші серйозні публікації, зокрема у збірнику «Пісня і праця» виданому у Львові.

В 1978 році Ніна Горик закінчила філологічний факультет інституту з відзнакою. З тих пір в Головненській середній школі й почалася її трудова стежина на посаді вчителя української мови і літератури.

В 1979 році Ніна Петрівна разом з чоловіком оселилась у Ковелі. Викладала в міських школах №7, 11, машинобудівному технікумі. З 1995 року – вчитель української мови і літератури загальноосвітньої школи №1.

Лауреат всеукраїнського конкурсу «Вчитель року» (1998).Ніна Горик брала активну участь в організації Товариства української мови імені Т.Шевченка. На початку 90-х років організовує «Різдвяні зустрічі на Лесиній землі» за участю відомих людей краю, гостей міста Ковеля.

Саме в ці роки Ніна Горик інтенсивно займається літературною творчістю, багато працює над словом, активно виступає у пресі. В 1990 році з’явилась друком її перша добірка поезій «Волинь моя, воле…» у колективному збірнику «Айстри», який вийшов у видавництві «Радянський письменник».

«Першою ластівкою моєї творчості стала збірка віршів «Волинь моя, воле». Потім з’явилася інша – «Територія слова». Після тривалого мовчання, що було зумовлене загибеллю чоловіка, який захищав від пограбування людей, низка поезій увійшла до збірки «Повернення Мавки», яка удостоєна всеукраїнської літературної премії «Благовіст», – пригадує поетеса.

Її поезії публікуються в обласних і республіканських газетах; загальноукраїнських виданнях: журналах «Дніпро», «Соняшник», альманахах «Вітрила», «Світязь».

З 1995 року Ніна Горик – член Національної Спілки письменників України, з березня 2006 року – голова Волинської організації НСПУ. Поетеса плідно поєднує свою літературну працю з викладацькою діяльністю у Луцькому педагогічному коледжі.

Створила посібник для вчителів «Тематичні розробки уроків з української літератури для 10 класу», «Тематичні розробки уроків з української літератури. 9 клас» (2007), «Українська література. 9 клас» (2010).

Лауреат літературної премії НСПУ «Благовіст» (2006). Удостоєна літературно-мистецької премії імені Марка Вовчка (2009).

Автор книг «Волинь моя, воле…» (1990), «Територія слова» (1993), «Вересень» (2007).

Особливу сторінку поетичної творчості Н.Горик займають книги для дітей: «Погожою дниною над Україною» (1997), «На ниточці родоводу» (2007), «Господарочка» (2008), ця поезія освітлена трепетним відчуттям світу, який бачить дитина. Поетеса розкриває красу нашого краю, пробуджує любов до рідної землі. Адже гордість за свою націю починається, перш за все, з гордості за своє місто, село, школу, отчий дім.

Джерело: Волинська обласна бібліотека для дітей
Режим доступу: http://www.biblioteka.volyn.ua/

Твори

Горик Н.Вересень: поезії різних років /Н.П.Горик.– Луцьк: Терен, 2007.– 172 с.

Горик Н. Від "Світязя" до "Жырандолі" /Н.Горик //Літературна Україна.– 2015.– №26.– С. 7.

Горик Н. Волинь моя, воле…: поезії // Айстри. – К.: Рад. письменник, 1990. – С. 97-115

Горик Н. Волинь ; "А світ, як дзвін..." ; "А знаєш, і справді - весна...": [вірші про Лесю Українку] /Н.Горик //Укр. мова й літ. в серед шк., гімназіях, ліцеях та колегіумах.– 2000.– №2.– С. 160–161.

Горик Н. П. Господарочка: поетична замальовка для дошкільнят і дітей мол. шк. віку /Н.П.Горик.– Луцьк: Волин. обл. друк., 2008.– 12 с.: іл.

Горик Н. Казки /Н.Горик //Світязь: альманах Волин. обл. орг. Нац. Спілки письм. України.– Луцьк, 2013.– Вип.4/19.– С. 90–96.

Горик Н. "Краю Волинський у цвіті зела, слово моє - із твого джерела": до 75-річчя з дня народження Василя Гея /Н.Горик //Літературна Україна.– 2017.– №3.– С. 5.

Горик Н. П. На ниточці родоводу: вірші для дошкільнят та дітей мол. шк. віку /Н.П.Горик.– Луцьк: Вища шк., 2007.– 28 с.

Горик Н. Під духовним покровом Лесі Українки: до 140-річчя Лесі Українки /Н.Горик //Літературна Україна.– 2011.– №8.– С. 10.

Горик Н. Під покровом Лесі Українки /Н.Горик //Літературна Україна.– 2011.– №8.– С. 2.

Горик Н. Покруч= Pokrcz /Н.Горик //Гравітація взаємності: антологія сучасної укр. поезії /пер., упоряд. О. Криштальська.– Луцьк, 2013.– С. 402–403.– Текст: укр., пол.

Горик Н. П. Повернення Мавки: поезії /Н.П.Горик.– Луцьк: Надстир’я, 2004.– 96 с.

Горик Н. П. Погожою дниною над Україною: вірші : (для дошк. та мол. шк. віку) /Н.П.Горик; [худож. Є. Попов].– Київ: Веселка, 1997.– 16 с.

Горик Н. П. Територія слова /Н.П.Горик.– Луцьк: Надстир’я, 1993.– 96 с.

Горик Н. Тріпоче в серці подив /Н.Горик //Світязь: альманах Волин. обл. орг. Нац. Спілки письм. України.– Луцьк, 2013.– Вип.4/19.– С. 118–121.

Горик Н. "Я - це мої твори...": (Йосипові Струцюку - 75) /Н.Горик //Світязь: альманах Волин. обл. орг. Нац. Спілки письм. України.– Луцьк, 2009.– Вип. 15.– С. 132–136.

Горик Н. П. Як у картоплі народились картоплята: казка /Н.П.Горик.– Луцьк: Волин. обл. друк., 2013.– 16 с.

"Вільна, як вітер, душа моя у вишиванці...": [з поетичного зошита Н. Горик] //Волинь-нова.– 2017.– №97.– С. 12.

ПЕРЕКЛАДИ

Берестейське багаття: твори поетів і прозаїків Берестейщини в пер. укр. мовою /[упоряд.-ред.: В. Гей, Н. Горик].– Луцьк: Терен, 2012.– 228 с.

Горык Н. Над Прыпяццю: [поезія] /Н.Горык; пер. М. Сянкевіча //Думы і песні Валыни: творы паэтаy і прозаікаy Валыні у перекладах на бел. мову.– Луцьк, 2012.– С. 29–3

Горык Н. Таямніца ; "Сутонні ужо збіраліся у адно..." ; "Разводзяць дзіва-фарбы..." ; Кастрычнік ; "Гайдаецца свет, бы човен..." ; Эцюд з натуры ; "А дождж - сляпы. Ідзе сабе над шляхам...": [поезії] /Н.Горык; пер. К. Жмінько //Думы і песні Валыни: творы паэтаy і прозаікаy Валыні у перекладах на бел. мову.– Луцьк, 2012.– С. 27–31.

Рязанов, А. Вірші /А.Рязанов; пер. з білор. Н. Горик //Світязь: альманах Волин. обл. орг. Нац. Спілки письм. України.– Луцьк, 2013.– Вип.4/19.– С. 232–238.

НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ

Тематичні розробки з уроків української літератури (10 клас): пос. для вчителя. – К.: Освіта, 2002. – 353 с.

Тематичні розробки з уроків української літератури. 9 клас: пос. для вчителя. – Луцьк: Волинська книга, 2007. – 268 с.

Українська література. 9 клас: пос. для вчителя. – К.: Генеза, 2010. – 248 с.

Про письменника

Ніна Горик // Письменники України: біобібліогр. довід. – К., 2006. – С. 88.

Ніна Горик // Письменники Волині / упоряд. Н. Горик : довід. Волин. обл. орг. НСПУ. – Луцьк, 2010. – С. 14-15

Ніна Горик // Волинь літературна: наші сучасники / ред.-упоряд. Н. Горик : зб. матеріалів про письм. Волині, членів НСПУ. – Луцьк, 2010. – С. 54-56

Горик Ніна Петрівна: [матеріали про письменника] //Волинь літературна: наші сучасники: зб. матер. про письмен. Волині, членів Нац. спілки письменників України /[ред.- упоряд. Н. Горик].– Луцьк, 2010.– С. 54–65.

Ніна Горик //Ковель: шлях через віки: іст.-краєз. нариси : (до 700-річчя міста на Турії) /А.Семенюк.– Луцьк, 2010.– С. 462.

Ніна Горик // Уроки рідного слова. Письменники Волині – дітям / упоряд. М. Хомич. – Луцьк, 2003. – С. 41

Бойко Г. О. Збірка Ніни Горик "Повернення Мавки": урок /Г.О.Бойко //Все для вчителя.– 2010.– №34-35.– С. 99–101

Вербич В. Не загубити людяного, духовного, тобто Божого, начала: (Ніна Горик) /В.Вербич //У погляді століть: есеї та діалоги /В.О.Вербич.– Луцьк, 2011.– С. 251–254

Вербич В. «Пишу не тільки словом, але й кров’ю» / В.Вербич // Сім’я і дім. – 2006. – 22-28 черв. – С. 4

Гуменюк Н. У волинських письменників новий керманич / Н. Гуменюк // Віче. – 2006. – 6-12 квіт. – С. 4

Давидюк В. «Слово – той єдиний, човник, що винесе мене до берегів» / В. Давидюк // Світязь : альманах Волин. обл. орг. НСПУ. – Луцьк, 2007. – С. 106-109

"І я росту, залюблена у слово, в якому запах меду й полину": (метод.-бібліогр. матеріали на допомогу популяризації творчості письиенниць Волині членів Нац. спілки письменників України) /Волин. ОУНБ ім. Олени Пчілки ; [уклад. О. А. Синиця, Н. С. Пилипюк].– Луцьк: [б. в.], 2014.– 24 с.– Із тексту : Моя поезія - моя жіноча доля : сценарій літ.-мистец. вечора ; "Освідчення в любові до слова рідного..." : (поет. творчість жіночої плеяди письменництва Волині) : [план книжкової виставки]

Корнелюк Д. Горик Ніна Петрівна / Д. Корнелюк // Корнелюк Д. Духовне небо Волині. – Луцьк, 2007. – С. 242.

Корнелюк Д. Горик Ніна Петрівна / Д. Корнелюк // Корнелюк Д. Ковельщини славні імена. – Луцьк, 2001. – С. 166-167.

Мах П. Поетичні заквіти вересня / П. Мах // Волинь-нова. – 2009. – № 5. – 20 січ. – С. 7

Меліхова І. Живе джерело //Віче.– 2014.– №21.– С. 16.

Письменники Волині: (члени Національної Спілки письменників України).– Луцьк: Волин. обл. друк., 2003.– 36 с.

Штинько В. "Своє робить", аби біда не ходила в гості до України /В.Штинько //Волинь-нова.– 2012.– №100.– С. 16.

Кiлькiсть переглядiв: 3390

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.