НАЙКРАЩІ ДИТЯЧІ ТА ПІДЛІТКОВІ КНИГИ 2019 РОКУ

/Files/images/atributika/top-rezultati-2019.jpg

Проєкт підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» назвав найкращі українські дитячі, підліткові та родинні видання 2019 року.

Нагадаємо, що до короткого списку найкращих родинних видань 2019 року ввійшли 30 книжок сучасних українських авторів та ілюстраторів, тоді як довгий список«Топу БараБуки» складався з 50 видань.

НОМІНАЦІЯ ПЕРЕМОЖЕЦЬ КНИГА
ДЕБЮТ РОКУ У ПРОЗІТАНЯ ПОСТАВНА (текст),
МАРІЯ ФОЯ (ілюстрації)

/Files/images/knigi/naykrasch/2019/1.png

Поставна Таня. Коли я була лисицею / іл.: Марія ФОЯ. – Х.: Віват, 2019. – 64 с.: іл.

Для читачів будь-якого віку. Глибока і душевна водночас. Якось дідусь запевнив онучку, що знайшов її в лісі й що насправді вона – лисиця, яка «з часом вилюдніла, хоча так і залишилася руда і дика». Дівчинка, котрій саме виповнилося п’ять років, не мала жодних причин, щоб не повірити діду. Крім того, саме він і бабуся були всією родиною маленької Лисиці. І ще пес Меркурій.
ПОЕТИЧНА КНИЖКА РОКУКАТЕРИНА МІХАЛІЦІНА (текст),
ЮЛІЯ ПИЛИПЧАТІНА (ілюстрації)

/Files/images/knigi/naykrasch/2019/2.png

Міхаліцина Катерина. Дмухавка та інші пухнасті вірші/ іл. Юлії Пилипчатіної. - Лбвів: ВСЛ, 2019. - 28 с.: іл. - (Вірші для дітей)

Своєю новою поетичною книжкою із ніжною, повітряною і навіть трошки лоскотною назвою «Дмухавка та інші пухнасті вірші» Катерина Міхаліцина передовсім нагадала про себе, як про чудову «ботанічну» авторку нашого дитліту.Знову і знову рослини – головні герої Катерини. І вірші із такими героями часом не просто ніжні та зворушливі, а й відверто пізнавальні. Ну бо скільки видів капусти ви можете назвати отак з наскоку? А у вірші «Про капусту» їх названо аж дев’ять! Однак у цій збірці є іще один важливий тип героїв: зайко-щезайко, слоненятко-з-дому-не-виходенятко, гусінь-фантазерка та інші. Усі ці анімалістичні образи мають у собі дуже виразні риси характеру, добре впізнавані усім дорослим, хто має справу з дошкільнятами та молодшими школярами. І це гарний шанс для юних книгодрузяк упізнати свої риси у поетичному образі і, можливо, всміхнутися.

КНИЖКА-КАРТИНКА РОКУ ГАЛИНА МАЛИК (текст),
ГРАСЯ ОЛІЙКО (ілюстрації)

/Files/images/knigi/naykrasch/2019/3.png

Малик Галина. Піратський маршрут / іл. Грасі Олійко. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 24 с.: іл.

Це грайлива подорож у мріях, а заодно і веселий урок географії для малюків. Текст книжки майстерно балансує між географічними суперечками піратів щодо деталей маршруту (саме це привносить у книжку важливий пізнавальний елемент) та деталями дитячого побуту. І таке балансування викликає чудовий ефект: на мить, зачарувавшись планованою подорожжю піратів, читач уявляє собі справжній піратський корабель, аж тут – зворушливі рядки про дитячий побут,як-от:

Ну просто вже не можуть пірати
Вівсянкою щодня смакувати!


Чудово, що ілюстраторка також гарно відчула і передала книгодрузякам цю гру, а точніше – дитяче відчуття гри, коли те, у що ти бавишся із друзями, що уявляєш собі – стає реальним на всі сто.
ПЕРША КНИГА МАЛЮКАСВІТЛАНА ДІДУХ-РОМАНЕНКО (текст),
МАРИНА КІЗІЛОВА (ілюстрації)

/Files/images/knigi/naykrasch/2019/4.png

Дідух-Романенко Світлана, Моспан Наталія. Раз, два… Спи! / ілюстратор Марина Кізілова. – К: Видавництво «Моя книжкова полиця», 2019. – 16 с.: іл.

Перша сонна лічилка.Пригадуєте, коли не спиться, завжди радять рахувати уявних баранців? Так-от, видавчиня й авторка ідеї Наталя Моспан вирішила втілити цю пораду у форматі поп-ап книжки, і це їй непогано вдалося.На восьми великих розворотах заховалися 100 невгамовних баранців, яких потрібно знайти песику Гав-Гаву. Баранці ховаються скрізь: на городі й на базарі, у хліві та в морі, на атракціонах, дирижаблі і навіть у космосі. На щастя, кожна овечка має номер, інакше недосвідчений читач скоріше за все заплутався б, кого ж він порахував,а кого пропустив. До того ж окрім головної мети книжки – приспати дитину, читач непомітно, граючись, навчиться рахувати до ста.
КНИЖКА РОКУ НА ВІК 9+ МЕЛЬНИЧЕНКО НАСТЯ
/Files/images/knigi/naykrasch/2019/5.png

Мельниченко Анастасія. Що знаходять в Хрулях. – Вінниця: Теза, 2019. – 224 с.

На що б ви були готові задля магічних здібностей?На які пригоди і випробування?Вам на вибір зірка з неба, таємничі ліси, гігантські змії, чорти, сплави на човнах і… корови. А що робити, коли відьма, баба Надешка, яка роздає завдання, трохи не в собі?Двоє хлопчаків, Святик і Сашко, потрапляють з міста у глухе село, де ув’язуються у справжні відьмацькі пригоди. Чи готові вони встояти перед спокусою всемогутності?
ПІДЛІТКОВА КНИЖКА РОКУ ЗАХАБУРА ВАЛЕНТИНА
/Files/images/knigi/naykrasch/2019/6.png

Захабура Валентина. Лепрекони. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 176 с.

Гадаєте, лепрекони — лише міфічні ірландські персонажі? А от і ні! Це жваві українські підлітки, які взувають до гімназії зелені черевики і називають себе спільнотою лепреконів. «Лепреконка» Наталя отримує листа від друга дитинства Антіна, і з нього довідується, що геть нічого не знає про людину, яка ще кілька років тому видавалася зрозумілою і найближчою.Друзі-лепрекони потерпають від діставучих вчителів, які ні сі­ло ні впало можуть заборонити учням весну, від надмірної чи, навпаки, недостатньої батьківської уваги, від застарілих соціальних стереотипів. А ще — шукають себе, закохуються, хвилюються одне за одного й завжди готові прийти на допомогу і дати відсіч проблемам. Адже дружба — їхній найбільший скарб.
ПІЗНАВАЛЬНІ КНИЖКИ РОКУЮЛЯ СМАЛЬ
ЮЛІЯ ЯРМОЛЕНКО
ЛЕОНІД УШКАЛОВ
/Files/images/knigi/naykrasch/2019/Без назви2.png

Смаль Юля. Лесеві історії. Експериментуй і дізнавайся/ іл. Наталія Олійник. - Львів: ВСЛ, 2019. - 136 с.: іл.

Знаєте, як заховати туман у склянці? А як перетворити яйце на гу­мовий м’ячик? Для цього не обов’язково бути чарівником. Достатньо кілька інгредієнтів, які можна знайти на кухні, знати пра­вила безпеки, а ще бути відкритими до світу та допитливими, як Лесик — герой цієї книжки. Він проводить цікаві хімічні експерименти зі своїми старшими братом і сестрою, і вони разом відкривають безліч нового про атоми, молекули, протони, кристали і про те, чому лід може бути гарячим.
Отож, якщо хочете дізнатися, з чого складається наш Всесвіт, і го­то­ві стати справжніми науковцями, гайда читати захопливі Лесеві історії. Експериментуйте і дізнавайтеся!

***

/Files/images/knigi/naykrasch/2019/Без назви3.png

Ярмоленко Юлія. Малечі про інтимні речі/ іл. Мар’яна Гілевич. - Х.: Талант, 2019. — 48 с.: іл.

«Малечі про інтимні речі» — чудовий старт для розмов із дітьми на тему інтимної гігієни, знайомства зі своїм тілом, геніталіями.Досить великий розділ присвячений темі сексуального насильства і вміння говорити «ні», правилам поведінки в інтернеті. У книзі немає секретів від хлопчиків і дівчаток, і немає обмежень за віком — усім буде цікаво почитати розділи, звідки беруться діти, як відбувається запліднення тощо. Певна річ, що не менш важливо знати про все, написане у книжці, і дорослим, які виховують дітей.Зрештою, водночас стисла та змістовна, ілюстрована простими та зрозумілими дітям малюнками художниці Мар’яни Гілевич, ця книжка обов’язково стане у нагоді кожному та кожній.

***

/Files/images/knigi/naykrasch/2019/Без назви.png

Ушкалов Леонід. Сковорода від А до Я/ іл. Людмила Стецькович, Володимир Стецькович. - Львів: ВСЛ, 2019. - 72с.: іл.

Книжка «Сковорода від А до Я» продовжує серію абеток-енциклопедій для родинного читання ірозповідає про великого мрійника, мандрівного філософа та педагога.Григорій Сковорода зрікся світу й кар’єрного росту, хоча й мав високі досягнення та блискучу освіту.Замість родинного затишку обрав постійні мандрий самотність – та при цьому вважав себенеймовірно щасливою людиною. Якими ж булиосновні засади його філософії? Як йому вдавалосядотримуватися принципу «золотої середини»?Як навчав і які оцінки ставив своїм вихованцям?Про все це – у новій абетці, текст до якої написав літературознавець та знавець давніх текстів ЛеонідУшкалов, який багато років присвятив дослідженню життя і творчості Григорія Сковороди.

РОДИННА КНИЖКА РОКУ РОЙЗ СВІТЛАНА
/Files/images/knigi/naykrasch/2019/8.png

Ройз Світлана. Я сьогодні йду в садок/ ілюстратор Інна Черняк. - К.: Книголав, 2019. - 24 с.: іл.

Це терапевнична ігрова книжка-практикум, яка покликана полегшити процес підготовки та звикання до дитячого садочку. Вона стане першим виданням серії "Добрі дорослішання".
Завдяки такій інтерактивній книжці дорослі разом із дитиною в ігровій формі проживають всі складні моменти адаптації до дитячого садочка, з якими родини найчастіше звертаються до авторки-психологині: розлука з батьками на цілий день, переодягання, денний сон тощо. Також у книжці є багато корисних порад і практик, здатних не лише зробити адаптацію до садочка легкою та приємною, але й зблизити дорослих із малюками.
СОЦІАЛЬНА КНИЖКА РОКУ СТЕПУЛА НАДІЯ
/Files/images/knigi/naykrasch/2019/9.png

Степула Надія. Петрик і фонтани/ іл. Ольга Селищева. - К.: Основи, 2019. - 32 с.: іл.

«Петрик і фонтани» – перша в Україні дитяча книжка, що розповідає про аутизм. Книжка є спільним проектом видавництва «Основи» та ГО «Щасливе Сьогодні». Частина коштів із продажів книги піде на просвітницькі проекти з теми аутизму, які організовує ГО «Щасливе Сьогодні»Головні герої оповідання – Петрик і Матильда. У них багато спільного, вони люблять гратися і дізнаватися нове, але є й відмінності: у Петрика аутизм, тому він по-іншому сприймає навколишній світ, дещо повільніше розмовляє та проявляє емоції. Познайомившись із хлопчиком, Матильда розуміє: "Ми можемо бавитися разом, просто не так, як я звикла, але так само весело!"
ВИБІР ЧИТАЧІВБІДА НАТАЛКА, ОКСАНИЧ АНТОНІНА, СИДОРЧЕНКО ОЛЕКСАНДРА/Files/images/knigi/naykrasch/2019/10.png

Біда Наталка, Оксанич Антоніна, Сидорченко Олександра. Спілкування з дитиною в малюнках. - К.: ГО «Батьківська спілка», 2019. - 138с.: іл.

Що робити, коли емоції плещуть через край, дитина і батьки не можуть заспокоїтися, а градус напруження конфлікту зростає з кожною хвилиною? Дехто втрачає самоконтроль і вдається до насилля, але ми всі добре знаємо, що це не вихід. Що ж тоді робити? Розбираємося разом з книжкою «Спілкування з дитиною в малюнках» від освітнього проєкту

Переможці премії «Bologna Ragazzi Award 2019»

Кiлькiсть переглядiв: 593

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.